wtorek, 28 lipca 2020

                                         WAKACJE W BIBLIOTECE
                                            najpiękniejsze - bo polskie
 


                                           Ciekawe miejsca Śląsk

Zamek Ogrodzieniec

Bez dwóch zdań najpiękniejszy zamek całego Szlaku Orlich Gniazd i całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wapienne skały świetnie współgrają z idealnie dopasowanymi do nich strzelistymi murami zamku. Można zarówno zwiedzić, jak i nieco podjeść w okolicznych knajpkach. Miejsce niestety w weekendy i święta dość konkretnie oblegane, więc osobiście polecam podskoczyć w mniej popularnych dniach. A jeśli już wpadniecie w weekend i nieco zmęczą Was tłumy mam dla Was inne, nieopodal położone miejsce, gdzie z pewnością wypoczniecie.

Góra Birów                                                                                                                                         

Jedno z bardziej niedocenianych miejsc na całej Jurze. To piękny widok na okolicę, pięknie zawieszone nad stromym urwiskiem skalne ostańce – tak bardzo popularne wśród amatorów wspinaczki, ale także przede wszystkim ze względu na wszechogarniający spokój.


 
Góra Żar 
Góra Żar to popularny wśród turystów szczyt o wysokości 761 m n.p.m., w Beskidzie Małym, górujący stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, oddanej do użytku w roku 1979. Zbiornik o długości 650 i szerokości 250 oraz maksymalnej głębokości 28 m, mieści 2 310 000 m sześciennych wody. Zbiornik na Górze Żar, stanowiący część kompleksu elektrowni, pełni funkcję zbiornika górnego, podczas gdy dolnym jest Jezioro Międzybrodzkie. Działanie elektrowni szczytowo-pompowej polega na pompowaniu wody ze zbiornika dolnego do górnego w okresie, gdy produkcja energii przerasta zapotrzebowanie na nią (np. w nocy). Następnie, w godzinach szczytu, ma miejsce odwrócenie procesu. Tego rodzaju elektrownie stanowią wielkie akumulatory o ogromnej mocy.


Leśny Park Niespodzianek 
Leśny Park Niespodzianek to miejsce, które powinno się odwiedzić. Znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim i jest on jedynym w swoim rodzaju parkiem, który daje możliwość spędzenia czasu dla całych rodzin, grup zorganizowanych w różnym przedziale wiekowym i pojedynczych gości. Jest to również raj dla fotografików, którzy mają tu możliwość fotografowania zwierząt praktycznie w naturalnych warunkach. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Wszystko to stanowi nowatorską ideę parku.
Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy : żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów (patrz sokolarnia, sowiarnia).
Park to edukacja i rekreacja. Jedna ze ścieżek wyposażona została w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem. Do części rekreacyjnej zaliczyć możemy aleję bajkową z ruchomymi ekspozycjami znanych nam bajek oraz rozbudowany plac zabaw. Goście Leśnego Parku Niespodzianek bezpłatnie mogą skorzystać z parkingu, toalety oraz wszystkich atrakcji na terenie parku. Miejsca widokowe dają możliwość wyciszenia i podziwiania Beskidu Śląskiego.


Źródło:e-wczasy.pl
Amerykański Park Rozrywki Twinpigs                                                                                            TWINPIGS to pierwszy w Polsce Park Rozrywki czerpiący garściami z amerykańskich klasyków. Ponad 10 hektarów miasteczka podzielono na tematyczne strefy nawiązujące do historii i kultury zza oceanu. Odkrywanie Ameryki rozpoczyna się wraz z Kolumbem, przy zacumowanym tuż przy wejściu do Parku legendarnym statku Santa Maria. Dalej na Gości czeka hawajska plaża, stacja kosmiczna i meksykańska hacjenda.


 Źródło: zory.com.pl


.

Śląski Ogród Botaniczny                                                                                                       Największy w Polsce ogród botaniczny istniejący od 2003 roku . Misją Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest działalność na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, poprzez uprawę na swoim terenie rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz ich przenoszenie z warunków uprawy do właściwych im siedlisk, zachowanie cennych, a zanikających upraw polnych i łąkowych, a także starych odmian drzew owocowych. Nie bez znaczenia jest działalność polegająca na prowadzeniu edukacji przyrodniczej i ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz